O Meyerze i linii bazowej

Dzisiaj opowiadam krótko o koncepcji linii bazowej i ogólnie kontekstu źródeł a także o dziełach Joachima Meyera i jego podejściu do szermierki:

Asymetria działań podstawowych

Dzisiaj dość istotny, rzadko poruszany temat – asymetria dostępnych działań podstawowych oraz repertuaru technicznego u atakującego i u obrońcy i jej konsekwencje dla rekonstrukcji.  

Schyłek mistrzów szermierki

Dzisiaj na videoblogu zbiór luźnych myśli na temat schyłku mistrzów szermierki i sztuk walki w ogóle oraz o ewolucji postrzegania statusu społecznego w literaturze poświęconej DESW.

Analiza i praktyka

Przechodzimy do konkretów – w tym odcinku tematem jest praktyka interpretacji. Zaczynamy od fazy analizy, gdzie przedmiotem praktyki są działania podstawowe i pojedyncze techniki:

Analiza i wizualizacja

W dzisiejszym odcinku rozbijam fazę analizy z ADVISE na cztery etapy: rozpoznanie działań podstawowych, wizualizację, próbę wykonania działań podstawowych i łączenie tych działań w techniki. Następnie głębiej omawiam proces wizualizacji i dlaczego jest on tak ważny dla rekonstrukcji.  

O powstawaniu umiejętności

W kolejnym teoretycznym odcinku Wieczorów z Rekonstrukcją skupiam się na tym, jak powstają umiejętności oraz jak różne rodzaje systematyzacji i zapisu mogą świadczyć o częstości wykorzystywania danej broni.

Działania podstawowe

Dzisiaj na videoblogu trochę bardziej praktycznie – patrząc na techniki sztyletowe Andreasa Lignitzera przeprowadzamy pierwszy etap analizy traktatu, czyli szukamy działań podstawowych – które w nagraniu nazywam też ruchami podstawowymi. Zapraszam do obejrzenia: Jak znajdę chwilę wolnego czasu to postaram się powyższe przedstawić także w formie pisemnej.